Běžecké Velikonoce: závod na motookruhu i pocta Jarmile

5. dubna 2018 , Adam Fritscher, foto: pořadatelé

Velikonoce jsou sice největším a nejvýznamnějším křesťanským svátkem, ale v převážně ateisticky smýšlejících českých zemí současnosti jde především o vítané čtyři volné dny v kuse v probouzejícím se jaru. A protože běžcům v těchto dnech naplno začíná hlavní závodní sezona, jsou velikonoční svátky zároveň ideálním časem pro hltání kilometrů ať už v tréninku, nebo přímo v ostrém startu. Pojďme se tedy podívat na pár ukázek, kde všude se u nás mezi Zeleným čtvrtkem a Velikonočním pondělím závodilo.
(Celkem najdeme v termínovce Českého běhu od 29. března do 2. dubna celkem 27 běžeckých akcí od zhruba tříkilometrových sprintů až po 45 kilometrů dlouhý ultramaraton v Tisé v romantickém kraji Labských pískovců.)

Bez motoru proti větru

Asi nejočekávanější akcí konanou po dobu velikonočních svátků byl nedělní Masaryk Run na Automotodromu Brno, neboli populárním Masarykově okruhu. Závodilo se zde v jednotlivcích na trati dlouhé 10,4 kilometru, ve dvojicích na dvakrát poloviční distanci i na kratších trasách určených pro děti a mládež. Závod byl Českým atletickým svazem vyhlášen mezi TOP běžeckými akcemi loňského roku a také letos přilákal řadu milovníků měření sil na vytrvaleckých vzdálenostech od zástupců tuzemské špičky až po ryzí amatéry.

V ostrém jarním větru se z vítězství na hlavní trati radoval v konkurenci osmi stovek atletů Filip Záveský z Iscarexu Česká Třebová s časem 35:41. Dvanáctá celkově a absolutně první mezi ženami doběhla domácí legenda Petra Kamínková (Svatý Kopeček, 40:27). „Na zdejším autodromu jsem byla vůbec poprvé a hned jsem poznala nový pěkný závod s perfektní organizací. Jen ten protivítr stál za to, bylo to místy jak proti zdi. Ale i tak jsme si hezky zaběhali,“ řekla vždy dobře naladěná a pozitivní Petra, která o více než půlminutu porazila českou běžeckou naději Terezu Ďurdiakovou (Posilovna Průvan / AK Olymp), 41:02).

Tradičním podnikem…

… je Běh městem Jarmily Kratochvílové v Golčově Jeníkově, jenž se na letošní Velikonoční neděli uskutečnil již po čtyřiatřicáté. Na patnáct kilometrů si trouflo 159 borců a dvě nejvyšší příčky obsadili keňští závodníci maďarského Benedek-Teamu Hillary Kimaiyo (47:28) a Nelson Cherutich (48:38). Třetí skončil nejrychlejší český závodník Michal Šmahel (ASK Slavia Praha, 48:58).

V Liberci pro dobrou věc

Ve stejný den jako Masaryk Run i běh na počest světové rekordmanky na trati 800 metrů se konal také třetí ročník charitativního Velikonočního běhu v Liberci, který byl určen široké veřejnosti a pro všechny výkonnostní kategorie. Start byl opět umístěn přímo u zdejší radnice. Běh organizovali členové RunBo Teamu, kteří se opět snažili naplnit motto závodu „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se a pomoci“.

I přes velmi chladné počasí se dostavilo na sto běžců, kteří tak letos vyběhli na podporu centra Amelie Liberec, jež nabízí odbornou psychosociální pomoc onkologickým pacientům a jejich blízkým. Pořadatelé běhu odevzdali Amelii výtěžek z dobrovolného startovného v plné výši 9366 korun. „Trať měřila až 6,5 kilometru, ale protože se jedná o nesoutěžní běh, každý si mohl trasu upravit dle své kondice a možností. Opět se ukázalo, že akce je určena opravdu pro všechny; běželi dospělí, děti, rodiče s kočárky, vyznavači canicrossu a zúčastnili se i handicapovaní běžci,“ uvedl za organizátory Jan Šlégl.

Na nejdelších tratích

Vůbec nejdelší organizovaný běh letošních Velikonoc se konal v rámci akce RAIDLIGHT Hotel Ostrov Labské pískovce půlmaraton a měřil 45 kilometrů. Na start se postavilo rovných deset borců, z nichž do cíle dorazila devítka. A jako první v čase 4:20:44 Jiří Malý a Jana Šindlerová (5:22:31, čtvrtá celkově).

Slušnou porci svátečních kilometrů si užili také účastníci sobotního Ústeckého VitaSport půlmaratonu. Bylo jich celkem 84 a nejlepším z nich byl s časem 1:15:51 domácí Petr Zuda s téměř sedmiminutovým náskokem před druhým Josefem Ungerem (1:22:38) z týmu Světlo pro život. Pro prvenství mezi ženami si doběhla Jarmila Sobecká (USK Provod Ústí nad Labem, 1:34:14).

O zajíce i rybu

I na kratších závodech si však běžci mohli vychutnat velikonoční atmosféru dosyta. Příkladem může být třeba nedělní Velikonoční běh v Tovačově, jehož více než stovka účastníků absolvovala sedm a půl kilometru kolem tovačovského zámku na pomezí Olomoucka, Přerovska a Prostějovska. A všichni si pak užívali tradiční bohatou tombolu, v níž hrály prim nekonečné řady čokoládových velikonočních zajíčků – dostalo se na každého a mnohdy i dvakrát. Hlavní cenou pak byla živá ryba amur, kterou vyhrál kdo jiný než symbolicky vítěz celého závodu Jiří Matoušek (Senička, 25:03).