Netradiční spojení kola s během z Řípu do Prahy už je tu čtvrtstoletí

3. prosince 2017 , Michal Procházka, foto: FB Perňa systém a Michaela Illíková

Netradiční spojení kola s během z Řípu do Prahy už je tu čtvrtstoletí

Netradiční spojení kola s během na Řípu do Prahy už je tu čtvrtstoletí

Kolo plus běh už dávno nejsou zatracovaným spojením, vždyť spolu s plaváním jako triatlon jsou tahle sportovní odvětví i na olympiádě od Sydney 2000. Ovšem padesátikilometrový závod z Řípu do Prahy, který se koná už celé čtvrtstoletí začátkem prosince, to přeci jen není žádná klasika. „Koloběží“ se totiž ve dvojici muž a žena, s jedním vehiklem, kteří si parťák s parťačkou předávají (víceméně) dle libosti.

Období konce kalendářního roku je jako dělané pro všemožné neobvyklé výzvy. Závod o délce přibližně 47,5 km ze známého posvátného vrchu u Roudnice nad Labem do loděnice pražské Troji vznikl před 25 lety jako svého druhu recese. Podobně jako třeba Velká kunratická, jen tady za ním stojí parta milovníků jízdy na kole i běhu. A podobně jako nyní již slavný kros, získal si koloběh na nemalé popularitě, poslední ročníky se počet účastníků blíží dvěma stovkám dvojic.

Ovšem nejen kvantita, i kvalita se zvedla. Jak si můžete na webu pořadatelů snadno ověřit z výsledků od roku 2006, co tehdy stačilo na vítězství, poslední ročníky nezajišťuje ani „bednu“. Snad proto, že už si závod našli běžci na solidní výkonnostní úrovni. Protože, ač má kolo v názvu, přeci jen cyklisticky není třeba být bůhvíjak zdatný, zato běžecké schopnosti jsou pro přední pozice zásadní – ti nejlepší jej absolvují v průměrném tempu pod 4 minuty.

A úroveň dokládají i jména, která najdete v popředí výsledkových listin posledních let. Pět ročníků v řadě, 2011 až 2015, ovládli Michaela Mannová a David Gerychovi (od 2012 už jako manželé). Někdejší reprezentační stýplaři také drží traťový rekord, předloni se jako vůbec první dostali pod tři hodiny a hned časem 2:51:42. Loni je vystřídal na trůnu jeden z našich nejlepších vytrvalců současnosti Vít Pavlišta spolu se svou partnerkou Lucií Samlerovou, kteří „koloběželi“ 2:58:57.

Srovnání je nutné brát s rezervou, hodně záleží na povětrnostních podmínkách, ale poslední roky je nástup zimy mírný. A i letos bylo počasí relativně milosrdné, trochu tepleji, a tedy o něco více bláta než před rokem. Jak vše dopadlo? O prvenství to byla obrovsky vyrovnaná bitva, v čase 2 hodiny 57 minut a 52 vteřinu byli v cíli nejdříve Kristýna Dvořáková a Jiří Brychta, hned za nimi o jedinou vteřinu (tedy 2:57:53) Barbora Jíšová s Martinem Gablou, který je i jedním ze spolupořadatelů závodu.

Novinkou šestadvacátého ročníku je zavedení kategorie pro partnery (v propozicích definováno jako „závodní dvojice společně hospodařící od roku 2014“). Vítězi se stali Dana a Jan Pernicovi, kteří časem 3:05:34 dosáhli i na třetí místo absolutně. Navíc trenér Jan Pernica běžecky připravuje další medailistky, Jíšovou a nově také Dvořákovou.

Už v minulých letech se naopak vyhlašovaly také dvojice podle věku, konkrétně ti, jejichž součet dal dohromady sto let. Pokud jde o mužskou část, nezná kategorie od zavedení 2013 (to bylo ještě omezení pro 80+), jiné jméno než Miloš Smrčka, tentokrát vytvořil známý veterán tandem s Evou Ošlejškovou a suverénně zvítězili v čase 3:31:20, na 18. místě celkového pořadí. Druhou nejrychlejší dvojici 100+ pak tvořil herec Dalibor Gondík se spolupořadatelkou Hankou Dvorskou.

Neopakovatelná je atmosféra závodu. Vše začíná brzkým vstáváním, s odjezdem v šest ráno z prahy autobusy. Na Řípu pak účastníky čeká východ slunce a start v půl deváté. Na trati, ačkoli sami pořadatelé občerstvovací stanici nezajišťují, pomáhají dobrovolníci čajem a dalším občerstvením například v Nových Ouholicích. Na všechny, kteří se dostanou do cíle - letos jich bylo 346, pak čeká teplé jídlo a pro zájemce také sauna.

Výsledky

Z pravidel Koloběhu

  • Závodí dvojice žena, muž a 1 kolo. Koloběžky, dvojice stejného pohlaví ani samostatní běžci nejsou povoleni.
  • Jeden z dvojice jede na kole, druhý běží.
  • Střídání a poměr jízdy na kole a běhu si dvojice určuje sama.
  • V průběhu celého závodu musí každý z dvojice uběhnout minimálně 10km.
  • Dvojice se během závodu nesmí od sebe vzdálit více než na dohled, jinak DQ. Na trati jsou 2 kopce (u Nové vsi a u Máslovic). Na vrcholu každého kopce MUSÍ běžec počkat na svého cyklistu a teprve potom pokračovat!
  • Kolo se předává vždy z ruky do ruky.

Fotogalerie

  • Partneři Českého
    běžeckého klubu