Motolskému greenu kralovali moderní pětibojaři

7. listopadu 2017 , Adam Pražák, foto: pořadatelé

Sedmý ročník pražského krosu Motolské jamky, který je pořádán na jednom z nejstarších českých golfových hřišť, ovládl v neděli moderní pětibojař Lukáš Svěchota. Běžecký úspěch zástupců tohoto sportu podtrhl bývalý olympijský vítěz David Svoboda, který na 10 km dlouhé trati doběhl třetí za celkovým vítězem Kilpi Trail Running Cupu Petrem Murasem. Z žen byla nejrychlejší vrchařka Kamila Gregorová.

Motolské jamky se mohly jako každý rok spolehnout na půvabnou scenérii golfového hřiště s působivými výhledy do okolí, letos k příjemnému zážitku výrazně přispělo i slunečné a na roční dobu docela i teplé počasí. Také povrch byl ve výborném stavu, měkký, ale suchý, přičemž travnaté pasáže místy připomínaly běh po koberci s vysokým vlasem.

Do hlavního závodu, který byl premiérově prodloužen z dřívějších osmi na deset kilometrů, vyrazilo na 150 startujících, které čekalo nelehkých pět okruhů s četnými stoupáními a seběhy. Nejlépe se vedlo modernímu pětibojaři Lukáši Svěchotovi, který se dokázal odpoutat od ostatních a vyrovnaným tempem si doběhl pro vítězství v čase 37:22. „Běh patří spolu s parkurem a střelbou k mým nejoblíbenějším součástem pětiboje. Trénuji ho tak pět- až šestkrát za týden, dohromady to dělá v průměru 40 až 50 km. Takovýto delší kros je pro mě příjemným zpestřením, neboť při závodech běháme jen 3 kilometry a většinou víceméně po rovině. Z posledních velkých akcí byla této trati podobná snad jen ta na olympiádě v Londýně a i ta byla o dost lehčí,“ popsal čerstvě dvacetiletý závodník Spartaku Praha 4.

Druhý muž pořadí, Petr Muras z MK Seitl Ostrava, na něj ztratil více než tři čtvrtě minuty, díky svým předchozím výsledkům v seriálu mohl slavit prvenství v kategorii dvacátníků v letošním ročníku Kilpi Trail Running Cupu. Na třetí příčku se po pomalejším začátku vypracoval David Svoboda, olympijský vítěz z Londýna, který nedávno pověsil na hřebíček svou úspěšnou sportovní kariéru moderního pětibojaře. Coby reprezentant pražské Dukly doběhl v čase 39:19, tedy necelé dvě minuty za Svěchotou.

Pouhých osm vteřin po bronzovém muži proťala cíl i první žena, Kamila Gregorová z kladenského Tepa. Reprezentační vrchařka dokonce dlouho aspirovala na třetí příčku absolutního pořadí, nicméně nakonec ji "přepustila" ve prospěch Svobody. „Tušila jsem, že mě dřív nebo později předběhne. Ale vůbec mi to nevadilo, závod jsem si užila i tak,“ prohlásila Gregorová, která měla v cíli na druhou v pořadí, Marcelu Joglovou z Plánice, pohodlný náskok více než dvě a půl minuty. Třetí byla Ruska Jekatěrina Zanožina závodící za Kerteam.

Na pětikilometrové trati, jež se běžela před hlavním závodem, byli nejrychlejší junioři Martin Olšanský z Radotína (19:04) a Barbora Stýblová z Lokomotivy Beroun (20:36)