Rady a triky: Podzim je tady, jak při běhu nenastydnout - Český běh

28. 9. 2016, Jiří Šoptenko a Jakub Zemaník

Běh se dá provozovat za každého počasí. To říkají vesměs všichni, laici i profesionálové. Každé roční období ale přináší svá specifika. Babí léto a podzim přináší výkyvy teplot i o víc než desítku stupňů celsia. Ráno je zima a odpoledne teplo. Jak se tedy vyhnout případnému nachlazení?

Nachlazení, zánět horních cest dýchacích: rýma, pokašlávání, pálící sliznice a mírně zvýšená teplota, které způsobují bakterie a viry. Co s tím má tedy společného zima? Proč je člověk náchylnější onemocnět, když prochladne?

Onemocnění nezpůsobuje chlad jako takový, ale neschopnost těla se bránit. Sníží-li se teplota okolního prostředí a vy nejste dost oblečeni, váš organismus automaticky začne podnikat opatření, aby snížil tepelné ztráty. Jen teplé oblečení ne vždy proti nachlazení pomůže. Když je člověk oblečený příliš, potí se a může i přes hrubý svetr nastydnout. Jaká je tedy alchymie otužilého sportovce?

„Když klesla teplota pod deset stupňů, nemohl jsem běhávat. Studený vzduch, co šel do plic, mi vzápětí vždy přivodil nějaký zánět průdušek apod. Co vím, tak obdobně to má řada lidí. Po pár letech jsem se dopracoval k tomu, že jsem schopen běhat i kolem 5 stupňů nad nulou. Kdyby bylo pod nulou, tak na to raději kašlu a jdu místo toho do bazénu…,“ popisuje svoje zkušenosti běžec Vojta.

Kromě správného oblečení je dobrá i dlouhodobá příprava těla na zimní podmínky. Člověk, který se přes rok nehýbe a začíná s běháním na podzim, má větší „šanci“ na to, že se potká s nemocí. Zde pár bodů, které mohou pomoci.

Oblečení: pravidlo tří vrstev

Obecná rada „do této teploty si oblečte toto“ neexistuje. Každý má svůj teplotní standard a to, co jeho tělu vyhovuje. Někdo potřebuje při deseti stupních víc vrstev, někdo méně. Když nevíte, co na sebe, pomůže pravidlo tří vrstev. Cibulový systém vrstvení oblečení vychází z myšlenky postupného nabalování různých druhů oděvu: funkční prádlo, izolační vrstva (např. fleeceová mikina) a svrchní nepromokavá (softshellová bunda).

Cílem je zajistit maximální tepelný komfort a udržet stabilní tělesnou teplotu. Každá z vrstev má svoji specifickou a nezaměnitelnou funkci, a pokud se vynechá, nebo nahradí jiným nevhodným materiálem, celý systém vrstvení ztrácí smysl a nebude fungovat.

Dále se sportovci řídí i „babskou radou“ která praví, že na běh či běžky bychom se měli obléknout, jako by bylo o deset stupňů víc a chystali jsme se na nezátěžovou aktivitu (třeba procházku). Noste rukavice a čepici, zabráníte úniku tepla a nebudete potřebovat tak tlusté oblečení. Nezakrytým povrchem hlavy ztrácíme 20 až 30 procent tělesného tepla.

„Potřebuješ kvalitní termoprádlo na těle, co ti udrží teplotu, když se zahřeješ. Takže mám takový legíny a na tom ještě tepláky a nahoře triko, mikina a šusťáková. Kdyby bylo víc pod nulou, vzala bych si ještě jedno triko nebo ještě jednu slabou mikinu,“ říká v diskusi běžkyně Petra.

Pomohou také zimní běžecké ponožky nebo ideálně podkolenky, které nahřejí lýtkové svaly – ty jsou nejvíce náchylné k prochladnutí a následným křečím a bolestem druhý den.

Otužování – neoblíbené, ale účinné

Nejpřirozenější a nejlevnější způsob zvyšování imunity. Ale kdo ho provozuje? Otužování ale neznamená jen každé ráno sprchování studenou vodou. Jde to také zvykáním na nižší teplotu v místnosti, procházkami na chladnějším vzduchu apod. Teplota v obytných místnostech by neměla překročit 22 stupňů, v ložnici a na chodbě to může být i méně.

Pokud to ale dokážete, každé ráno si dejte studenou sprchu. Začněte teplou, pak vlažnou a nakonec pusťte tu nejstudenější, jaká z trubek teče. Je to bezesporu velmi zdravé a účinné – výborný trénink pro termoregulaci, srdce a cévy. Samozřejmě jen tehdy, když jste zdraví!

Co běhat v chladu

Opět je tu rozdíl v tom, na jaké úrovni běhání se člověk nachází. Zkušený atlet si může i v zimě dovolit rychlejší úseky, začátečník by naopak neměl se sprinty experimentovat. „Běháme v jakémkoliv počasí, v dešti, v mrazech nebo v horku. V zimě jde spíše o vytrvalostní běhy, tempové úseky, výběhy,“ říká běžecký trenér Pavel Slouka. Ani hobby běžec ale nemusí zimní období prosedět u televize.

„Je dobré si postupně na nízkou teplotu zvykat, ideální nevynechat přechod listopad/zima. Běhat kratší úseky a postupně prodlužovat,“ dodává trenér. Velmi vhodné je zařadit i jiný pobyt venku v zimě (chůze pešky místo jízdy autobusem a podobně).

Rozcvička na rozehřátí může také pomoci, ale důležité je nezastavit se (třeba na pokec se známým), aby tělo nevychladlo.

Co dělat po doběhu

Hned po doběhu je nevyhnutné svléknout se ze zpocených šatů a pokud možno, zůstat pár hodin v teple. Příjemné je osvěžit se teplým (ne horkým) čajem.

„Po běhání v zimě potřebuješ klid a teplo. Pokud budeš chtít jít třeba večer do kina mezi lidi, tak běhání ten den vynechej – byla by vetší šance, že něco chytíš. Taky zohledni smogové počasí v zimě,“ radí běžec Martin.

Nezapomeňte, že i dny se neustále zkracují, proto pokud budete běhat večer, opatřete si bezpečnostní vestu, čelovku a světlo na záda (třeba blikačku z kola).

Další články

Istrijský maraton: prima závodění mezi vinicemi a po mořském pobřeží
23. dubna 2024 Závody, Adam Fritscher, foto: istrski-maraton.si

Istrijský maraton: prima závodění mezi vinicemi a po mořském pobřeží

Kdo hledá nevšední (a přitom dostupné) běžecké zážitky a už je omrzelý z velkých městských závodů, může si dopřát relativně nedaleko od českých hranic zajímavou alternativu. Istrijský maraton na krásném (a také krátkém) mořském pobřeží Slovinska letos oslavil svůj jubilejní desátý ročník. A byla u toho i početná výprava závodníků ...

V Ostravě se chystá v říjnu premiéra mezinárodního maratonu Emila Zátopka
19. dubna 2024 Závody, Šárka Mokrá, EZOG

V Ostravě se chystá v říjnu premiéra mezinárodního maratonu Emila Zátopka

V Ostravě startuje zbrusu nový maraton – na jediném certifikovaném okruhu, s mezinárodní účastní i televizním přenosem. Nese jméno legendárního běžce Emila Zátopka, který byl mimo jiné vyhlášen českým olympionikem století. Jeho součástí bude také 12. ročník Českého běhu žen Ostrava. V sobotu 26. října na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích odstartuje ...

Hrochová zpět na půlmaratonském trůnu, premiéra Marčíka
14. dubna 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jiří Marek

Hrochová zpět na půlmaratonském trůnu, premiéra Marčíka

V Pardubicích byli za teplého jarního počasí korunováni republikoví šampioni v půlmaratonu. Tereza Hrochová po suverénním výkonu získala svůj čtvrtý titul na této trati, Vladimír Marčík se po boji s Jiřím Homoláčem radoval vůbec poprvé. Tereza Hrochová vybojovala týden po startu na půlmaratonu v Praze svůj již třináctý titul napříč disciplínami. Poloviční maratonská ...

V Pardubicích se poběží o půlmaratonské tituly
11. dubna 2024 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Martin Edlman

V Pardubicích se poběží o půlmaratonské tituly

Pardubický vinařský půlmaraton bude v sobotu 13. dubna opět hostitelem mistrovství České republiky. Hlavní hvězdou bude olympionička Tereza Hrochová, mužský závod nabídne duel Jiřího Homoláče s Vladimírem Marčíkem. Další půlmaraton na otočku Jasnou favoritkou na titul mezi ženami je loni absentující Tereza Hrochová. „Budu se otáčet ze soustředění stejně jako na Prahu, takže opět z plného tréninku,“ vzkázala šampionka z let ...

Třináctý ročník rodinného seriálu RunTour startuje 13. dubna
9. dubna 2024 Závody, RunTour

Třináctý ročník rodinného seriálu RunTour startuje 13. dubna

Šťastná třináctka! Už v sobotu 13. dubna odstartuje nová sezona ČEZ RunTour. Běžecký seriál, vloni co do účasti třetí největší u nás, vstoupí do svého 13. ročníku jako už tradičně v Českých Budějovicích. Zde je pro běžce připravena celá řada novinek v duchu hesla #JERADOSTBĚŽET. I přes navýšenou kapacitu je první letošní závod ...

Pražský půlmaraton ozdobil rekordem Keňan Sawe. Z domácích zvítězili Vebr a Hrochová
7. dubna 2024 Závody, RunCzech

Pražský půlmaraton ozdobil rekordem Keňan Sawe. Z domácích zvítězili Vebr a Hrochová

Vyprodaný 1/2Maraton Praha vyhrál suverénně Keňan Sabastian Kimaru Sawe, který o 23 vteřin vylepšil rekord závodu. Čas 58 minut a 24 sekund je pro něj nové osobní maximum, v historických tabulkách jde o dvanáctý nejrychlejší půlmaraton a nejlepší letošní výkon. Mezi ženami vyhrála Etiopanka Gete Alemayechu Teklemichael. Nejrychlejším českým běžcem ...

Pražský půlmaraton zlákal úřadujícího mistra světa Saweho
3. dubna 2024 Závody, RunCzech, foto: Eduard Erben

Pražský půlmaraton zlákal úřadujícího mistra světa Saweho

Na start sobotního 1/2Maratonu Praha se postaví i úřadující mistr světa na této trati Sabastian Kimaru Sawe. Po boku keňského šampiona z Rigy vyběhnou další zajímavá jména světové atletiky, ale také rekordních 15 500 běžců ze 115 zemí. "Každoročně do Prahy zavítají hvězdní vytrvalci, ale letos je to opravdu absolutní extratřída. ...

Palestra Kbelská 10 přinesla běžecké jaro i rekordy, vítězí Strnad a Stýblová
3. března 2024 Závody, Tomáš Nohejl, foto: Petr Váňa

Palestra Kbelská 10 přinesla běžecké jaro i rekordy, vítězí Strnad a Stýblová

Jen těsně o 35 kusů se nevyprodala navýšená kapacita 1500 startovních čísel. Jeden z nedávno vyhlášených TOP běhů loňského roku Palestra Kbelská desítka na severovýchodním kraji Prahy i tak nabídla řadu rekordů, v ideálním počasí (13 stupňů, místy slunce a hlavně bezvětří) též bezvadnou atmosféru i s kapelou na startu ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu