V Pečkách útočili Keňan Mwangi a Vrabcová na traťové rekordy

12. března 2017 , Michal Procházka, foto: FB P. Kamínkové

"Jarní klasice" ve středočeských Pečkách a jednomu z TOP běhů 2016 vcelku přálo při 38. ročníku počasí: Teplota se blížila k deseti stupňům, občas vysvitlo sluníčko a vítr sice běžce po obrátce v polovině potrápil, ale nebyl tak extrémní. Ostatně, jen o pouhé dvě vteřiny nepadlo absolutní maximum této tradiční desítky, a naopak olympionička Vrabcová dosavadní nejlepší výkon o sedm vteřin pokořila.

Joel Maina Mwangi z maďarského týmu Benedek pojal závod jako souboj s časem, první pětku zvládl za výborných 14:09, ale v druhé polovině tempo v protivětru neudržel. V cíli se 31letý Keňan objevil za 29:02, pouhé dvě vteřiny od traťového rekordu, který před osmi lety zaběhl Tanzanijec Ngimba. Většinu závodu běžel osamocen také nejlepší domácí borec Vít Pavlišta ze Silvini Madshus teamu, po pětce pod čtvrthodinu byl zpět v Pečkách za 30:44. Třetí místo pro sebe v závěru vybojoval Pavel Kubričan (Top4Running), když přefinišoval Lukáše Kourka - jejich časy: 31:16 a 31:18. Nejmladším v top 10 byl na pátém místě Sebastián Vošvrda (31:29). V kategorii 40+ byl nejlepší Jiří Miler, který doběhl na celkovém 13. místě (32:53).

Mezi ženami byl souboj o prvenství podstatně vyrovnanější, od počátku za delší konec tahala Eva Vrabcová Nývltová. V druhé polovině se sice její náskok nad keňskou soupeřkou trochu ztenčil, přesto 31letá olympionička zvítězila s náskokem 9 s v čase 34 minut a 2 sekund. O sedm sekund pak Vrabcová pokořila jen rok starý traťový rekord Keňanky Chepletingové. Její krajanka Teresa Flavious Kwambokaová tedy v sobotu při výkonu 34:12 finišovala na hraně dosavadního pečeského maxima. Třetí Petra Kamínková sice ztratila na čelo více než minutu a půl (35:43), olomoucká čtyřicátnice však přesto suverénně ovládla kategorii veteránek a i nejbližší, o generaci mladší soupeřce Adéle Stránské nadělila tři čtvrtě minuty (36:27).

Celkem se na start Pečecké desítky - běhané už druhé desetiletí jako Memoriál Jardy Kvačka - postavila téměř tisícovka běžců, přesně 944, z toho čvrtina byly ženy (247). Závod zvládli i tři borci-osmdesátníci, vůbec nejstarší (ročník narození 1934) byl Jiří Pejpal, a vítěz kategorie, o rok mladší Vítězslav Jantsch, desítku zvládl dokonce pod hodinu - 59:21 od výstřelu, 59:03 od proběhnutí startem.