Birell Grand Prix slibuje rychlé časy

8. září 2017 , Petr Jelínek

Birell Grand Prix slibuje rychlé časy

V sobotu 9. září odstartuje na Náměstí republiky v Praze tradiční silniční závod na deset kilometrů Birell Grand Prix Praha. Na dnešní tiskové konferenci byly představeny největší hvězdy letošního ročníku.

V závodě žen se postaví na start hned tři ze čtyř nejrychlejších žen historie na silniční desítce. Jednou z nich je Joyceline Jepkosgeiová, která dokázala letos v dubnu právě v Praze překonat světový rekord na půlmaratonské trati a na naší metropoli nedá dopustit. „Chtěla bych poděkovat pořadatelům, že mě opět pozvali do Prahy. Nezáleží mi na tom, zda běžím půlmaraton nebo závod na deset kilometrů. Vždy chci předvést co nejlepší výkon a věřím, že zítra poběžím co nejlépe. Cítím se skvěle, ráda bych si vylepšila osobní rekord a zvítězila, ale bude to hodně těžký závod, protože se proti mně postaví řada kvalitních soupeřek,“ nechala se slyšet.

Loňské vítězství obhajuje Violah Jepchumbaová. Keňská rodačka hájící nyní barvy Bahrajnu dokázala loni triumfovat a zaostala pouhé tři vteřiny za tehdejším historickým světovým maximem Britky Pauly Radcliffové.  Světový rekord nakonec zaběhla právě Jepkosgeiová, která při pražském půlmaratonu proběhla metou deseti kilometrů za 30:04. Obhájkyně by se však chtěla stát první ženou, která pokoří třicetiminutovou hranici. „Ráda vzpomínám na své loňské vítězství. Byl to skvělý závod a cítila jsem ohromnou podporu diváků. Věřím, že je v mých silách útočit na světový rekord, do kterého mi chybí tři vteřiny. Trénink šel dle plánu, takže se cítím v dobré formě,“ uvedla.

Největším českým želízkem v závodě žen bude Eva Vrabcová Nývltová, která zazářila čtrnáctým místem v maratonském závodě na světovém šampionátu v Londýně. Nyní si vyzkouší svou rychlost v ulicích naší metropole. „Od mistrovského maratonu v Londýně jsem vůbec nezávodila. Užívala jsem si plánované volno. Skvěle jsem si odpočinula a teď se pomalu rozebíhám, takže vůbec nedokážu odhadnout, na co to bude v Praze stačit, nechám se překvapit. Na závod se každopádně moc těším, běžecké závody v ulicích Prahy mají vždy skvělou atmosféru,“ dodala.

Obhájce loňského primátu nechybí ani v mužské startovní listině a je jím Keňan Abraham Kipyatich, jenž loni proběhl cílem jako první v čase 27:40. Kipyatich se od loňského roku připravuje v Japonsku a sám je zvědavý, v jaké formě bude po této změně závodit. „V Keni jsem byl zvyklý trénovat ve vysoké nadmořské výšce. Japonsko leží níže, ale je to krásná země a mám ideální podmínky pro trénink. Loni jsem zde běžel desetikilometrový silniční závod podruhé v kariéře. Od té doby se změnilo hodně věcí. Zlepšil jsem své časy a věřím, že můžu zaútočit na traťový rekord. Mám silné soupeře, takže nepochybuji o tom, že se poběží rychle,“ řekl.

Ani v mužském startovním poli nechybí česká jednička. Pro Jiřího Homoláče je též Praha oblíbenou závodní destinací. Však si zde dokázal vylepšit osobák v půlmaratonu na 1:03:23 a v sobotu by rád navázal dalším úspěšným startem. „Rád bych běžel pod třicet minut. V samotném závodě se mi to sice už nějakou dobu nepodařilo, ale při dubnovém půlmaratonu jsem touto metou probíhal za 29:40. Dobře vím, že na takový čas mám,“ věří. Hlavním domácím konkurentem mu bude jistě Vít Pavlišta, se kterým svedl již nespočet podobných soubojů.

Birell Grand Prix Praha odstartuje v sobotu 9. září v 19:30 na Náměstí republiky v Praze.


Fotogalerie

  • Partneři Českého
    běžeckého klubu