Horká novinka: běh podle wattů

14. června 2016 , Adam Pražák

Horká novinka: běh podle wattů

Cyklisté s ním pracují již 15 let, wattmetr pro běžce byl uveden na světový trh poprvé před půl rokem. Své premiérové představení v Česku si přístroj s názvem Stryd odbyl dnes v Centru zdraví, pohybu a aktivního životního stylu Vital Praha.

Až dosud používali běžci pro řízený trénink tři základní parametry: tepovou frekvenci, tempo a rychlost běhu. Nyní k nim mohou přizvat na pomoc watty, které by měly dodat objektivní a přesný obraz aktuálního tréninkového či závodního zatížení.

Dnes představený wattmetr Stryd se na první pohled neliší od běžného hrudního pásu na měření tepové frekvence, díky množství důmyslných čidel toho však umí mnohem víc. Dokáže spočítat trajektorii běžce a z toho vyvodit wattový výkon potřebný k danému pohybu, krom toho uživateli dodá užitečné informace o míře vertikální oscilace těla – tedy zda při běhu příliš neskáčete nebo se naopak nedržíte moc při zemi, krokové frekvenci a délce oporové fáze vašich kroků.

Jinými slovy analyzuje efektivitu vaší běžecké techniky. „Snímaná data přístroj ukládá na úložiště k pozdějšímu případnému vyhodnocení pro potřebu kohokoliv. Trenér tak ani nemusí vidět svěřence na vlastní oči, aby měl představu, jak v které části tréninku běžel, kde měl rezervy a podobně,“ říká Robert Kleiner ze společnosti Speedweaponry, která přístroj Stryd uvádí na český trh.

Výhoda wattmetru se plně projeví zejména tam, kde není tolik průkazné měření za pomocí času a vzdálenosti, tedy například v terénu. Na rozdíl od tepové frekvence, která reaguje z fyziologických důvodů s někdy i dost značným zpožděním, dokáží watty určit aktuální míru zatížení v podstatě okamžitě. „Jako příklad si uveďme intervaly v terénu. U nich je nesmysl řídit se tepovou frekvencí, protože než se tělo dostane z klidu na skutečné hodnoty, je dávno po úseku. To samé začátek závodu. Než podle tepovky poznáte, že jste úvod přepálili, je naděláno spoustu škody, watty vás budou varovat od prvních metrů,“ líčí Kleiner.

Kromě přístroje Stryd, který se prodává za šest tisíc korun, pro měření a ovlivnění vlastního výkonu za pomocí wattů potřebujete pro online vyhodnocování sportovní hodinky nebo mobilní telefon s Bluetooth či ANT+. Přístroj však lze používat i v režimu offline pro pozdější zpracování.

Aby vše mělo smysl, musíte nejprve vědět, v jakém pasovém pásmu se vy konkrétně máte pohybovat, aby byl váš trénink co nejefektivnější - nebo abyste prodali své možnosti při závodě. To zjistíte buď sami na základě testu, kterým vás sám přístroj provede, nebo přesněji, ale za peníze, když se necháte proklepnout ve sportovní laboratoři, která disponuje odpovídajícím softwarem.

První takovou u nás je centrum Vital Praha, kde byl dnes přístroj oficiálně představen. „Užívání wattů v tréninku považujeme za svým způsobem revoluční věc, která skvěle doplňuje dosavadní způsoby řízení tréninku a dává skutečně objektivní obraz o aktuální výkonnosti a efektivitě běhání,“ říká jménem centra Vital diagnostik Aleš Tvrzník.


Fotogalerie

  • Partneři Českého
    běžeckého klubu