Kiptum pokořil ve Valencii půlmaratonský rekord Tadeseho

29. října 2018 , Petr Jelínek

Kiptum pokořil ve Valencii půlmaratonský rekord Tadeseho

Na půlmaratonu ve Valencii byl po roce k vidění opět světový rekord. Rok starý počin Keňanky Joyciline Jepkosgeiové napodobil její 29letý krajan Abraham Kiptum, jenž vylepšil hodnotu mužského historického světového maxima na 58:18.

Plánem pořadatelů bylo stlačení vítězného času pod 59 minut a tomu bylo také nastaveno počáteční tempo. Podmínky panovaly více než příznivé, když foukal jen slabý vítr a teplota vzduchu se pohybovala okolo jedenácti stupňů.

Vodiči se ujali své práce dle plánu, ale mezi devátým a desátým kilometrem začalo tempo mírně uvadat. V ten moment se vydal do čela právě Abraham Kiptum. Na patnáctém kilometru ještě ztrácel na světový rekord sedm sekund, ale o pět kilometrů později měl již na rekordní mezičas náskok tři sekundy. Cílem nakonec proběhl vítězně v čase 58:18, čímž vylepšil hodnotu předešlého světového rekordu Eritrejce Zersenaye Tadeseho z roku 2010 o pět vteřin. Zároveň také vylepšil historické světové maximum svého předchůdce na silniční dvacítce. Tadese při svém lisabonském závodu před osmi lety uběhl úvodních 20 kilometrů za 55:21. Kiptum to zvládl o tři vteřiny rychleji, tedy za 55:18. Základ svému úspěchu ovšem položil mezi desátým a dvacátým kilometrem, když tento desetikilometrový úsek zaběhl za neskutečných 27:16. Šest týdnů starý osobní rekord z půlmaratonu v Kodani si vylepšil o jedenapadesát vteřin. „Věděl jsem, že mám formu, protože jsem si před několika týdny v Kodani zaběhl osobní rekord. Ve Valencii je velmi příznivá trať pro rychlé časy, takže jsem věřil v další vylepšení,“ nechal se slyšet.

Velmi rychlé časy zaznamenali také další medailisté. Jako druhý proběhl cílem Etiopan Jemal Yimer, který se časem 58:33 zařadil na dělené třetí místo historických světových tabulek po bok bývalého světového rekordmana Samuela Wanjirua. Pro pomyslný bronz si doběhl další zástupce etiopské běžecké školy Abadi Hadis. Jemu patří v historických  půlmaratonských statistikách za čas 58:44 osmé místo.

Mezi ženami kralovala Etiopanka Gelete Burkaová v novém kariérním maximu 66:11. Druhá doběhla při svém půlmaratonském debutu Alia Mohammed Saaeedová ze Spojených arabských emirátů, která zaostala časem 66:13 o dvě sekundy nejen za vítězkou, ale také za kontinentálním rekordem. Třetí příčku brala v těsném závodě Keňanka Edit Chelimová za výkon 66:18.


Fotogalerie

  • Partneři Českého
    běžeckého klubu