Zemaník: Pokud zůstanu zdravý, to nejlepší teprve přijde

4. října 2018 , Martin Frei, foto: Aleš Gräf

Se současnou českou vytrvaleckou jedničkou na dráze si povídal v bilančním posezonním rozhovoru Martin Frei.

Jakube, v září sis zaběhl desítku při Birell GP. Jak hodnotíš tento večerní závod?
Závod hodnotím dobře. Poslední týdny před desítkou jsem běhal spíše 1500 m, takže jsem se na to nijak speciálně nepřipravoval. Před závodem jsem si tipoval čas kolem 29:30, takže to tak vyšlo.

V letošní sezoně jsi zaběhl osobní rekord (29:10.43) i na dráhové desítce při Evropském poháru v Londýně. Jak jsi s tímto časem spokojen?
S časem jsem naprosto spokojen. Trénink napovídal času kolem 29:00 až 29:10 min., což se podařilo. Držel jsem vcelku konstantní tempo a závod odběhl bez krize. EP byl součástí mítinku „Night of 10 000 PB“, kde se běhají už od odpoledne jenom desítky. Každý závod má své vodiče, od čtvrté dráhy jsou fanoušci kolem celého oválu a fandí. Z atmosféry jsem byl unešený. Zážitek byl rovněž A běh, kde řada běžců prolomila hranici 28 minut. Je to taky jedna z mála možností, kde si v Evropě zaběhnout opravdu kvalitní desítku.

Startoval jsi i na ME v Berlíně, kde jsi ale bohužel závod nedokončil. Co se stalo?
Tak jednak jsem vůbec nepočítal, že budu donominovaný, takže příprava byla koncipovaná spíše na kratší tratě. A když člověk neabsolvuje vysokou kilometráž v odpovídajících tempech, tak nemůže čekat dobrý výsledek. A dalším problém bylo teplo, které v Berlíně panovalo. Mně osobně to dělalo velký problém a byl jsem uvařený už po rozcvičení. (smích) Třetím aspektem neúspěchu byl příliš rychlý začátek, ale nebyla jiná možnost než to risknout a zkusit se držet, co nejvíc to půjde. Doufal jsem spíše v pomalejší začátek a taktickou bitvu v druhé polovině závodu, ale tempo bylo od začátku celkem rychlé. Takže tyto tři aspekty vedly k tomu, že jsem zabalil.

Při republikovém šampionátu v Kladně jsi vybojoval titul na 5 000 m a porazil Jakuba Holušu. Jak vypadal průběh závodu?
Start byl někdy dopoledne, to už bylo vedro. Jak už jsem uvedl v minulé otázce, vedro mi vážně nesedí. Já jsem šel od začátku do čela, první kilometr byl kolem 2:52, vytvořil jsem si náskok a ten si držel až do konce. S titulem jsem byl spokojený, s časem nikoli.

Jak celkově hodnotíš dráhovou sezonu, která právě skončila?
Největší úspěch pro mě je, že jsem zůstal zdravý a nemusel řešit nějaké zdravotní patálie, jako tomu bylo v minulých letech. Vážím si osobních rekordů na 10 000 m a 1 500 m. Na pětce jsem bohužel neprodal to, na co jsem měl. Ani jsem vlastně neměl možnost. Většinu pětek jsem běžel sám a na to asi nemám, abych si odtáhl sám pětku na osobák. Jsem přesvědčený, že mám na rychlejší časy, akorát se potřebuju dostat do rychlejších závodů.

Jak vypadá tvůj tréninkový týden?
Trénink se liší od toho, v jaké fázi přípravy se nacházím. Během podzimu a zimy mám zhruba tento tréninkový plán:

• Ne: Dlouhý běh v kopcích 20-25 km

Odpolední fáze jsou převážně volné běhy v rozmezí 8-12 km plus nějaké posilování a regenerace (sauna, ledová voda, kryokomora). Kilometráž se pohybuje od 90 do 160 km. Velké množství kilometrů odběhám v kopcích.

Kam nejraději jezdíš na soustředění?
Jednoznačně Tatry. Já moc peněz na přípravu nemám, takže jezdím do Tater, které jsou nejlevnější a mám je z domova blízko. Horský vzduch, kopce a pobyt v těchto nádherných horách mě vždycky posune dál. V dubnu jezdím většinou ještě na pár týdnů do Melaga.

Závodíš raději na silnici, v krosu nebo na dráze?
Je mi to úplně jedno, mám rád všechno. Nemám rád dlouhé období bez závodů, takže v rámci přípravy si zaběhnu nějaký kros nebo silnici. Prioritou je však dráha.

Titul v Běchovicích jsi neobhajoval, budeš alespoň na krose?
Běchovice jsem neběžel, protože mám za sebou dlouhou dráhovou sezónu a chci si odpočinout. Národní šampionát v krosu bych však chtěl určitě běžet.